تاریخ موافقت اصولی مرکز : ۱۳۹۳/۹/۱۵


  مرکز تحقیقات مدیریت اورژانس در سال ۱۳۹۳ با همت و تلاش جمعی
  از اعضا هیئت علمی  دانشگاه علوم پزشکی ایران تاسیس شد.
 

 

طب اورژانس یکی از رشته‌های تخصص بالینی است که به ارزیابی، احیا ، تثبیت و تشخیص و مراقبت از بیماران اورژانس می پردازد.این رشته تخصصی در برگیرنده اطلاعات علوم پایه و  دانش بالینی لازم و مهارت های مناسب جهت تشخیص، تصمیم گیری و درمان بیماران مراجعه کننده به اورژانس و نیز مدیریت بخش اورژانس و حوادث غیر مترقبه است. متخصص این رشته همچنین باید بتواند به عنوان عضوی موثر از تیم پزشکی با متخصصان سایر رشته‌های دیگر و نیز نظام اورژانس پیش‌‌بیمارستانی همکاری کند.

بعد از تصویب ضرورت راه اندازی  رشته تخصصی طب اورژانس در ایران در سال ۱۳۷۵ توسط نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور، در سال ۱۳۷۹  دانشگاه علوم پزشکی ایران با دریافت مجوز رسمی از شورای گسترش دانشگاه‌ها، مسئولیت اولین دوره تربیت دستیاران طب اورژانس را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۸۰ اولین گروه آموزشی طب اورژانس دردانشگاه علوم پزشکی ایران و در بیمارستان رسول اکرم، به همت دکتر علی بیداری شکل گرفت و تربیت دستیار تخصصی طب اورژانس برای اولین بار آغاز شد.

برای فارغ التحصیلان در سال ۱۳۸۳ در دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی گروه‌های آموزشی طب اورژانس را تشکیل دادند و فارغ التحصیلان بعدی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تبریز، اصفهان، مشهد، اهواز، بندرعباس، کرمانشاه، گیلان، مازندران، کرمان، دانشگاه علوم پزشکی ارتش و بقیةالله جذب شدند تا مقدمات ایجاد بخش آکادمیک طب اورژانس را فراهم سازند.

 

Template settings